Strategy

برای دیدن ویدئو آموزش استراتژی استفاده از ربات اینجا کلیک کنید.

آموزش استراتژی استفاده از ربات معاملاتی ویژه بورس تهران

این ربات و نرم افزار حاصل بیش از ۴ سال زحمت تیم اقتصادی و برنامه نویسی گروه خوب ما می باشد. فرمول های رسیدن به تولید این خطوط فرمول های ویژه ای می باشند که قبلا توسط هیچ شخص یا شرکتی تولید و مورد استفاده قرار نگرفته اند.

قابل ذکر است قبلا، نسخه تمام اتوماتیک این ربات بهمراه مدیریت ریسک و سرمایه کاملا خودکار برای بازارهای مالی بین المللی و فارکس تولید نموده ایم که در همین سایت در معرض استفاده علاقه مندان قرار داده ایم.

با توجه به عملکرد ربات نیمه اتوماتیک ویژه بورس تهران، تیم اقتصادی ما بهترین استراتژی معاملاتی این ربات را برای بورس تهران تهیه نموده است که (آموزش آن در ادامه در اختیار معامله گران عزیز قرار می گیرد.) بصورت مستمر در حال بازآفرینی و رشد هرچه بهتر عملکرد این ربات و استراتژی می باشند.


۱٫ بخش اول : تحلیل تکنیکال طبق خطوط تولید شده توسط ربات

همانطور که می بینید این ربات ۴ خط تولید می کند که دو خط بالا و دو خط پایین هستند ، که از این پس به ترتیب از پایین ، بنام خط های ۱ تا ۴ می شناسیم. ربات این خطوط اصلی را بصورت ماهیانه تولید می نمایید و اعتبار آن تا تولید خطوط جدید در ماه بعد پاپرجاست.

خط ۱ : که بصورت خطچین نمایش داده می شود و خط ۱ حد پایین محدوده ریزش قیمت می باشد در واقع حد نهایی کف قیمتی را مشخص می کند:

کاربردهای خط ۱:

 • خط ۱ بصورت یک ساپورت قوی عمل می کند و هر گاه قیمت از پایین به سمت بالا خط ۱ را بشکند باید انتظار رشد قیمت را داشته باشیم.
 • همچنین وقتی قیمت در بالای خطوط ۱ و ۲ سیر می کند و بصورت نزولی می باشد می توانیم انتظار ریزش تا خط ۱ را داشته باشیم.
 • نکته: اگر به هر دلیلی قیمت خط ۱ را به سمت پایین بشکند (با کندل قوی روزانه و پرقدرت) احتمال ریزش قیمت بصورت شارپ وجود دارد.
 • در مراحل بعد توضیح خواهیم داد که بسته به نوع استراتژی معاملاتی مان می توانیم در این شرایط از سهم خارج شویم و یا منتظر حرکت بعدی و ورود مجد به بازار باشیم.

کاربردهای خط ۲:

 • خط ۲ که بصورت توپر و قوی ظاهر می شود خط اصلی نقطه ورود به سهم یا خرید است. اگر قیمت از خط ۱ از سمت پایین عبور کند و به خط ۲ برسد بی شک نقطه ورود (خرید) ما ، همین خط دو می باشد.

کاربردهای خط ۳:

 • خط ۳ که بصورت توپر و قوی نمایش داده می شود نقطه خروج اولیه می باشد و همچنین اولین مقاومت در سهم را نمایش می دهد.

کاربردهای خط ۴:

 • خط ۴ که بصورت خطچین می باشد و مقاومت نهایی رشد سهم می باشد و می تواند بسته به استراتژی شما نقطه خروج (فروش) سهم باشد.
 • نکته: اگر قیمت خط ۴ را به سمت بالا ( با کندل قوی ِ روزانه و پُرقدرت) بشکند احتمال فرار قیمت به سمت بالا وجود دارد که اگه سهمی را در کف خریده باشیم جای بسی مسرت و خوشحالی می باشد.

روش تعیین نقاط ورود و خروج از سهم:

در شرایطی که از این نرم افزار استفاده نمی کنیم آگاهی مناسبی نسبت به شرایط بازار نخواهیم داشت. البته قصد نداریم توانایی و عملکرد تحلیل گران بازار را زیر سوال ببریم. فرض کنیم استفاده کننده هیچ گونه توانایی بر تحلیل ندارد.

در تصویر زیر (تصویر اول ) نماد آپ می باشد که بدون استفاده از این ربات می باشد و همانطور که می بینیم هیچ خطی روی نمودار قیمت ها نمایش داده نشده است که این باعث می شود کاربر نداد که در حال حاضر کجای بازار قرار دارد . آیا قیمت می خواهد به ریزش خود ادامه دهد یا اینکه ممکن است روند صعودی در پیش گیرد و مجددا رشد نماید. (فارغ از هرگونه تحلیل)

لذا سردرگمی در معامله گر ایجاد می شود که ناخواسته به تمامی ریسمان های دور وبر خود چنگ می زند و معلوم نیست کدام ریسمان به سقف آسمان بند است .

در ادامه در تصویر زیر ، همان نماد را مشاهده می کنیم با شرایطی که از نرم افزار پرپین استفاده نموده ایم. همانطور که می بینیم خطوط جادویی ربات معاملاتی پرپین دقیقا وضعیت سهم را بخوبی مشخص کرده و مقاومت ها و حمایت ها را بدرستی نشان داده و ما با استفاده از این خطوط می دانیم که کجای بازار هستیم و می توانیم الان وارد شویم یا خارج .

در هر صورت وقتی قیمت در محدوده وسط یا بالایی این خطوط قرار دارد ما وارد سهم نمی شویم و منتظر می مانیم تا قیمت به خطوط کف برسد و یا اینکه در ماه جدید خطوط جدید تشکیل شود و نماد را با توجه به خطوط جدید بررسی کنیم. حال اگر قیمت خط ۱ (خطچین پایین را ) پرقدرت شکست و به ریزش ادامه داد دو راه در پیش رو داریم:

اول اینکه با زیان از سهم خارج شویم و در زیر خطچین ۱ معامله را ببندیم و یا اینکه در روش دوم منتظر بمانیم در ماه بعد وقتی خطوط جدید تشکیل شد و قیمت خطوط پایین را تاچ کرد با دو برابر حجم قبل وارد شویم .

۲ . بخش دوم: مدیریت سرمایه

برای مدیریت سرمایه چندین روش وجود دارد به به دو مورد که منتخب تیم اقتصادی ما هست می پردازیم:

روش اول :

 1. ابتدا با توجه به میزان سرمایه امان می بایست حجم سرمایه ای را که می توانیم درگیر خرید سهام کنیم مشخص می کنیم. و در ادامه تعداد سهم قابل خریداری را مشخص می کنیم. به مثال زیر توجه فرمایید:
 2. بصورت مثال ما ۱۰ میلیون تومان سرمایه داریم (منظور سرمایه ای است که می خواهیم وارد بازار بورس کنیم)، و با توجه به اینکه میزان حداقل خرید هر سهم در بازار بورس تهران ۱۰۰ هزار تومان است ، پس ما می توانیم حداکثر ۱۰۰ تا سهم متفاوت با قیمت پایه (۱۰۰ هزار تومان) خرید کنیم.
 3. حال در ادامه تعداد سهم پایه را بر ۳ تقسیم می کنیم . چرا بر ۳ ؟ در ادامه خواهم گفت: در این روش مدیریت سرمایه ما در ازای هر سهم پایه (۱۰۰ هزار تومان ) به میزان ۲ سهم (۲۰۰ هزار تومان) بعنوان پشتیبان نگهداری می کنیم که در صورتی که قیمت سهم مورد نظر ما که خریداری کرده ایم به خطوط ۳ و ۴ نرسید و ریزش کرد و پس از اینکه حتی خطچین ۱ را نیز شکاند ، منتظر می مانیم تا ماه جدید و خطوط جدید تشکلیل گردد که در این شرایط دو حالت دارد یا قیمت رشد می کند و دوباره ما در سود فرو می رویم و یا اینکه قیمت به کف خطوط ۱ یا ۲ ماه جدید برخورد می کند که در این شرایط ما با دو برابر شرایط اول وارد می شویم و سهم را خریداری می کنیم . که در این شرایط اگر قیمت به خطوط سقف ماه جدید برخورد نمود و حداقل ۵۰ درصد مسیری را که ریزش داشته ، به سمت بالا برگردد آنگاه جمعا به اندازه ی یک سهم سود برده ایم و یا اینکه اجازه رشد را به سهم بدهیم تا مارا بیشتر در سود فرو ببرد.
 4. لذا در این روش از مدیریت سرمایه همیشه یک سوم سرمایه ما درخط مقدم و دو سوم آن در پشتیبانی قرار دارند. در واقع همانطور که گفته شد این روش ، بر مبنای محافظه کاری می باشد و اصل و اولویت اول بر بنای حفظ سرمایه و سپس رشد سرمایه می باشد. این روش از حالت سرمایه گذاری جسورانه خارج است . ولی در بلند مدت بنیه سرمایه دار و معامله گر را قوی می کند.

روش دوم:

 1. در این روش از مدیریت سرمایه که حالت جسورانه و کمی پر خطر دارد ، معامله گر حجم کل سرمایه خود را بر ۱۰۰ هزار تومان تقسیم می کند تا بتواند تعداد نمادی را که می تواند وارد شود بدست بیاورد. بصورت مثال اگر سرمایه بورسی ما ۱۰ میلیون تومان باشد و آنرا بر ۱۰۰ هزار تومان تقسیم کنیم تعداد نمادی را که می توان با حداقل سرمایه وارد شد برابر ۱۰۰ نماد می باشد.
 2. سپس هر نمادی که قیمت آن به خط اول (خطچین پایین) برخورد نمود (چه از بالا و چه از پایین) به اندازه یک سهم (حداقل میزان ورود یا همان ۱۰۰ هزار تومان) وارد می شویم. اگر قیمت به خط ۲ (خط دوم محدوده خرید) رسید به میزان یک سهم دیگر وارد می شویم. و به اندازه یک سهم دیگر نیز بعنوان ذخیره پشتیبان در حساب نگه می داریم.
 3. هر گاه قیمت به خط ۳ یا محدوده اول فروش رسید به میزان یک سهم از نماد خارج می شویم و سهم دوم را اجازه رشد می دهیم. که ممکن است دو حالت پیش رو داشته باشد : یکی اینکه قیمت خط ۳ را تاچ کند و برگردد که طبق نظر معامله گر می بایست برای سهم دوم نیز خارج شد ولی توجه داشته باشید که حتما حداقل در نقطه ای بالا تر از نقطه ورود بعلاوه هزینه کارمزد کارگزاری بسته شود . و دیگر شرایط این است که اجازه دهد تا نماد به ماه جدید برسد و طبق خطوط جدید ماه جدید ، برای بخش دوم سهام (بخش خطر پذیر سرمایه) تصمیم بگیرد که اگر در خطوط جدید نزدیک خطوط کف بسر می برد ، پس اجازه رشد سهم را دهد ولی اگر نزدیک خطوط سقف جدید بسر می برد می تواند از سهم خارج شود.
 4. در این روش معمولا میزان دو سوم از کل سرمایه درگیر می باشد و یک سوم آن بعنوان پشتیبان در حساب باقی می ماند و همین مسئله که دو سوم از سرمایه درگیر سهامداری است ریسک روش معاملاتی را پر خطر جلوه می دهد.
 5. باید توجه داشت هر کدام از روش های اول و دو مدیری سرمایه به میزان ریسکپذیری و محافظه کاری معامله گران و صاحبان سرمایه ربط دارد. ولی در کل باتوجه به اینکه در این استراتژی و ربات معامله گر ، بیش از ۸۰ درصد موارد وقتی قیمت به خطوط کف می رسند حتما حداقل اولین خطوط سقف (یا همان خطوط محدوده فروش) را تاچ می کند و همچنین با توجه به میزان حداقلی ورود به هر سهم و نیز تعداد زیاد نمادهای در دسترس، لذا درکل ریسک کل کار پایین می باشد.

۳ – بخش سوم: مدیریت ریسک طبق روش اول مدیریت سرمایه (روش محافظه کارانه)

 • با توجه به اینکه نسبت معاملات موفق به کل معاملات با استفاده از این استراتژی و ربات بیشا ز ۸۰ درصد می باشد لذا اگر بخواهیم بصورت آماری احتمال ریسک این روش را بدست آوریم و مدیریت ریسک نماییم، به شرح زیر می باشد: بصورت مثال اگر ما تعداد ۱۰۰ نماد را وارد شده باشیم، تعداد ۸۰ نماد ما در سود بسته شده و در حدود ۲۰ نماد ما در زیان فرو رفته که طبق روش اول در مدیریت سرمایه ، در شرایط مناسب وقتی قیمت به خطوط کف جدید ماه جدید برخورد کرد به میزان دو برابر وارد سهم می شویم . و چون میزان موفقیت این روش بیش از ۸۰ به ۲۰ است در این ۲۰ نماد که بصورت دوباره وارد شده ایم ۸۰درصد آن در سود بسته می شود ، که ۸۰ درصد ۲۰ تا می شود ۱۶ سهم.
 • پس همانطور که می بینیم از تعداد ۱۰۰ سهم + ۴۰ سهم ورود در نقطه دوم، ( تعداد سهامی که جمعا وارد شده ایم ۱۴۰ سهم ۱۰۰ هزار تومانی می باشد.) تعداد ۴ سهم (۲۰درصد از ۲۰ تای دوم) بعلاوه ۸ سهم پشتیبان در زیان فرو رفته اند. و ما انها را در زیان می بندیم.
 • نهایتا میزان کل سرمایه درگیر ما ۳۰۰ سهم ۱۰۰ هزار تومانی بوده که یک سوم آن : ۱۰۰ سهم در روز اول وارد شده ایم . لذا از ۳۰۰ سهم کلی ۹۶ سهم در سود بسته شدند و ۱۲ سهم در زیان که با کسر زیان از سود جمعا ۸۴ سهم ما سود نموده و باقیمانده آن بصورت راکد و پشتیبان بوده است.
 • در این شرایط پیشنهاد می گردد از کارگزاری هایی استفاده شود که برای مانده حساب های غیر درگیر سود بانکی قائل می شوند. مانند کارگزاری مفید.
 • در این مدل و روش از مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک طبق نظر و تجارب ما و همکارانمان پیشنهاد می گردد سه برابر میزان ورودتان (با توجه به میزان سرمایه که در بخش روش اول مدیریت سرمایه بحث گردید) نماد ها را بررسی نمایید. بصورت مثال اگر شما می توانید باندازه ی ۳۰ تا نماد وارد شوید شما تعداد ۹۰ نماد را مورد ارزیابی قرار داده و ربات را روی ۹۰ نماد انتخابی اجرا نمایید. البته هرچه بیشتر نماد ها را مورد بررسی قرار دهید فرصت های مناسبتر و سریعتری بدست خواهید آورد. مثلا اگر بجای ۹۰ نماد ۲۰۰ نماد را مورد بررسی قرار دهید مسلما فرصت های مناسب تری نسیب ما می گردد.

مدیریت ریسک طبق روش دوم مدیریت سرمایه (روش جسورانه):

در این روش دو سوم سرمایه درگیر می باشد برای اینکه بتوانیم در ۱۰۰ نماد ورود کنیم می بایست باندازه ی ۳۰۰ سهم ۱۰۰ هطار تومانی سرمایه داشته باشیم.

 • حال با توجه به توضیحات نحوه ورود در روش دوم، در هر نماد با موقعیت ورود به میزان دو برابر حداقل وارد می شویم که درکل با توجه به درصد میزان موفقیت (۸۰%) می توان عنوان نمود که ۸۰درصد ۲۰۰ واحد سرمایه گذاری برابر ۱۶۰ واحد موفق می باشد. که نسب سود آوری آن به روش قبل حداقل دو برابر و میزان خط آن نیز دو برابر می باشد.

نکات قابل تامل در استفاده از این سیستم بصورت زیر است :

 • ۱- توانایی در بررسی همزمان همه (به میزان دلخواه)نماد های معاملاتی در کوتاه ترین زمان ممکن.
 • ۲ – با توجه به شناسایی موقعیت: آمادگی لازم جهت درج قیمت برای ورود یا خروج (با توجه به اینکه در برخی موارد وقتی صف خرید یا فروش تشکیل می شود ، امکان ورود یا خروج بموقع به یا از سهم وجود ندارد و با استفاده از این ربات می توانیم این نقاط را تشخیص دهیم و پیش از مورد اوردر گذاری نماییم.)
 • ۳ – تشخیص سهامی که رشد خود را نموده اند و ورود به این سهام کار خطرناکی می باشد. لذا با استفاده از این خطوط می توانیم در دام اینگونه سهام گیر نکنیم.
 • ۴ – تشخیص راحت و آسان نقاط ورود و خروج .
 • ۵ – برای تمامی کسانی که علاقه به حضور در بازارهای مالی دارند ولی هنوز آموزش های لازم را ندیده اند و امادگی لازم را ندارند.
 • ۶ – استفاده از یک استراتژی پر قدرت و قوی و تکیه کردن بر این روش جهت حذف تمامی روش هایی که از نتایج آن اطمینان کافی نداریم.
 • ۷ – با استفاده از این ربات و استراتژی با اطمینان می توانیم خود را از انواع اخبار و روش های زیانبار و شایعات نامربوط و نیز اخباری که به قصد تشکیل صفوف تولید می شوند ، دور نگهداریم.
 • ۸ – براحتی می توانیم سبد سهام برای خود تشکیل دهیم و آنرا مدیریت نماییم.
 • ۹ – در شرایط رکود و اصلاحات قیمتی بشدت مورد استفاده هست. در شرایطی که سایر معامله گران حرفه ای عاجز از انجام ساده ترین معاملات خود هستند.
 • ۱۰- با توجه به اینکه می توان تعداد زیادی نماد را همزمان بررسی نمود لذا از هر نماد می توان سود کمی را (کمتر از ۱۰ درصد) انتظار داشت. و این سود کم راحت تر بدست می آید.
 • ۱۱- نسبت ریسک به ریوارد بسیار مناسبی دارد حداقل ۲ به ۱ می باشد.
 • ۱۲- حذف تمامی هزینه های مازاد و بلانتیجه مانند هزینه خرید سیگنال، هزینه های سنگین آموزشی، هزینه مدیریت سرمایه توسط سبدگردانان و مدیریان حساب ، هزینه های کانال ها و شبکه های اجتماعی VIP و …
 • ۱۳ – نکته بسیار مهم ایست که با استفاده از این روش ما دیگر نگرانی در خصوص کمبود نماد خوب و عالی نیستیم. چون بین تمامی نماد های موجود که فقط در بازار بورس تعداد آنها بیش از ۵۰۰ نماد می باشد براحتی تعدادی نماد که در شرایط مورد تایید ما جهت ورود بسر ببرند، وجود دارند و نیز براحتی قابل شناسایی هستند ( درحد کنترل چشمی)