ربات اتوماتیک فارکس

ربات اتوماتیک فارکس

ربات اتوماتیک فارکس

همانطور که در بخش های مختلف سایت اشاره شده، شرکت متاکوئست خالق و سازنده ی پلتفرم معاملاتی متاتریدر، زبان برنامه نویسی مستقلی را برای توسعه ی این پلتفرم و همه گیر نمودن استفاده از این پلتفرم در اختیار کاربران قرار داده. برنامه نویسانی در این حوزه برای تولید ربات ها و اندیکاتورهای معاملاتی فعال هستند که تعداد آنها در سراسر دنیا کم نیستند.

ربات های معامله گر یا در اصطلاح فنی «مشاوران متخصص» (Expert Advisors) برنامه هایی هستند که فقط تحت پلتفرم متاتریدر راه اندازی و مورد استفاده واقع می شوند .
معامله گرانی که از این برنامه ها استفاده می کنند می بایست ربات را بروی حساب معاملاتی خود فعال نموده و منتظر نتایج باقی بمانند.
این برنامه ها، دستورات مشخص شده توسط برنامه نویسان، با شاخص های قابل تنظیم را، بروی حساب اجرا می کنند.
در این ربات ها عموما دو دسته از دستورات قرار دارند:
دستورات محاسباتی: که شامل بررسی همسان بودن شرایط بازار و قوانین استراتژی معاملاتی می باشد. بصورت مثال اگر یک مووینگ اورج 15 یک موینگ اورج 200 را قطع نمود، یک دستور اجرایی را صادر می کند. استفاده از اندیکاتورها در دستورات محاسباتی بسیار مرسوم هست. بدیهیست افرادی که از اندیکاتورها در تحلیل تکنیکال خود استفاده می کنند، می توانند با سفارشی سازی یک ربات همان دستورات و قوانین مربوط به اندیکاتورها را (هر تعداد اندیکاتور که در استراتژی استفاده شود برای ربات مهم نیست و همه آنها در میلی ثانیه قابل اجرا و بررسی هستند) پیاده می کند و طی یک دستور اجرایی معامله گر (مانند صدای بوق و پیام نوشتاری طی یک آلارم) را از وقوع شرایط معامله آگاه می سازد. 
دستورات اجرایی: این دستورات بازخورد قوانین و دستورات محاسباتی هستند و  هرگاه یک دستور محاسباتی انجام و شرط لازم برقرار شد دستورات اجرایی اجرا می شوند و نیاز معامله گران را برطرف می کند. عموم دستورات اجرایی شامل موارد زیر است :

 • شروع به کار ربات
 • خاتمه کار ربات
 • دستور خرید به سه حالت Buy – Buy Limit – Buy Stop
 • دستور فروش به سه حالت   Sell-Sell Limit – Sell Stop
 • استاپ لاس
 • تیک پروفیت
 • جابجایی و تریلینگ کردن پوزیشن ها و استاپ ها
 • صدور آلارم و آلرت و انواع پیام های صوتی و نوشتاری
 • و هزاران مورد دیگر ….

در کل بغیر از ربات های تمام اتوماتیک معامله گر، می توان ربات هایی را طراحی نمود که حکم دستیار معاملاتی را داشته باشند و تمامی نماد های مورد نظر معامله گر را بررسی کنند و پس از برقراری شرایطی که مدنظر معامله گر می باشد، به معامله گر اطلاع می دهد و معامله گر در صورت صلاحدید  به آن معامله وارد یا  از آن خارج می گردد.

خدمات ما در بخش ربات های معامله گر به صورت زیر می باشد :

 • دریافت ربات معامله گر بصورت رایگان:
  شما می توانید با ثبت نام در یکی از بروکر های معرفی شده از طرف ما که در این وبسایت در بخش بروکر ها قابل مشاهده هست، ربات را بصورت رایگان از ما دریافت نمایید. نکته : اگر شما در بروکر معرفی شده از سمت ما قبلا ثبت نام کرده اید می توانید با ثبت کد معرف ما در پنل کاربری خود بعنوان کاربر ما تعریف شوید برای این کار لازم است که کد معرف ما را که در بخش انتخاب بروکر ها موجود است، را به پشتیبانی بروکر اعلام کنید و تقاضا دهید که ما را بعنوان معرف خود شناسایی کنید. پس از آن اکانت نامبر ، کد کابین، نام و نام خانوادگی  خود را به ما ایمیل می کنید و ما ربات مورد نظر را برای شما ایمیل می کنیم . بهمین سادگی !!
 • لازم به ذکر است مسئولیت تمامی خطرات ناشی از پذیرش ریسک در تمامی موارد و خدمات بالا بعهده ی شما می باشد و قبل از هر گونه تصمیم و استفاده از هر نوع خدمات ما می بایست به میزان کافی نسبت به ریسک و خطرات این بازار آگاهی کامل داشته باشید.

در زیر برخی از معایب و مزایای استفاده از ربات ها را برای شما بیان می کنیم.

بگذارید ابتدا از معایب آن شروع کنیم که چندان هم نیست!!

 • ربات ها انعطاف پذیر نیستند و فقط طبق دستوراتی که دریافت کرده اند می توانند معامله کنند که البته این موضوع بخودی خود خیلی هم خوب هست ولی ممکن است در شرایط پرخطر مانند اعلام اخبار مهم و یا اتفاقات از پیش تعیین نشده عملکرد مناسبی نداشته باشند.
 • در بازه های زمانی طولانی مدت مثل 4 و 5 سال به بالا ممکن است عملکرد ربات بعلت تغییرات عمده و تاثیرگذار بروی آن بازار ، دچار افت شود، لذا درصورتی که ربات ها را از مراجعی تهیه کنید که دارای پشتیبانی نباشند ممکن است در درازمدت کارایی لازم را نداشته باشند اما اگر از مرجعی با پشتیبانی دریافت کنید و آپدیت های لازم صورت پذیرد این امکان فراهم است که عملکرد ربات با توجه به تغییرات کلی شرایط بازار وقف پیدا کند.
 • ربات های زیادی توسط توسعه دهندگان این محصول بوجود آمده است که همه آنها کارایی و دقت لازم را ندارند و انتخاب یک ربات مناسب در این بازار بسیار سخت است مخصوصا اگر ارائه دهنده ی آن خارجی باشد و یا بخواهید از سایت های نامعتبر تهیه نمایید.

مزایای استفاده از ربات های معامله گر فارکس:

 • زمان: مهمترین مسئله می تواند زمان باشد. هیچ معامله گر انسانی نمی تواند بصورت دایم 24 ساعت و 5 روز در هفته پای سیستم باشد و بازار را کنترل کند. تاثیر فاکتور زمان در معاملات بسیار زیاد است. دقت کنید وقتی شما سرکار هستید، وقتی خواب هستید، وقتی در مسافرت بسر می برید، وقتی مهمانی هستید، وقتی کتاب می خوانید و … ربات در حال انجام وظیفه و رصد بازار و انجام معاملات می باشد. بدون خستگی و بدون استراحت.
 • کنترل استرس: خیلی مواقع پیش آمده که معاملاتی را باز کرده ایم که یا در زیان است و یا در سود و در هر دو حالت برای اینکه بیشتر در زیان فرو نرود و یا اینکه همین سود را هم از دست بدهیم برخلاف دستورات استراتژی معاملاتی مون اقدام به بستن معاملات باز می کنیم و پس از گذشت زمانی می بینیم که اگر اجازه داده بودیم که معاملات روال عادی خود را طی می کردند و دخالتی صورت نمی گرفت موفقیت ما در این معاملات بیشتر می شد. دقیقا ربات همین نقطه ضعف انسانی را کنترل می کند. ربات ها بدون استرس و اضطراب به وظیفه خود عمل می کنند. خیلی از معامله گران بواسطه استرس و اضراب بیش از حد دچار بیماری های عصبی می شوند که در نهایت مجبور به ترک این بازار می شوند.
 • کنترل داده ها: در شرایطی که بصورت دستی می خواهیم داده های استراتژی مون رو جمع آوری و بررسی کنیم، احتمالا دچار خطاهای زیادی خواهیم شد در صورتی که وقتی از ربات ها استفاده می کنیم کمترین خطا را در جمع آوری و کنترل داده های استراتژی مان خواهیم داشت ، تقریبا این خطاها می تواند در حد صفر باشد.
 • بهینه سازی استراتژی از طریق ربات: وقتی ما طی مدتی در بازار فعالیت می کنیم عموما به یک استراتژی (استراتژی معاملاتی : مجموعه ای از قوانین که با رعایت آنها می توانیم به موفقیت در معاملات برسیم) دست پیدا می کنیم که جهت بهینه سازی این استراتژی می توانیم آن را بصورت الگوریتم و تکرارپذیر بصورت یک ربات درآوریم که با این کار می توانیم خطاهای پیش آمده در استراتژی مان را پیدا و نسبت به رفع آن و تست مجدد اقدام نماییم. لذا استفاده از سیستم ربات می تواند استراتژی ما را بهبود بخشد تا جایی که یک استراتژی بدون نقص داشته باشیم.
 • کنترل احساسات: وقتی بصورت دستی معامله می کنیم عموما دچار احساسات می شویم این احساسات بصورت «ترس» و «طمع» در انسان بشکلی فریبنده و منطقی بروز می کند. ربات ها هیچگونه احساسی ندارد و فقط و فقط  دستورات الگوریتمی خود را به اجرا در می آورند. پس فقط کافیست که یک استراتژی مناسب پیدا کنیم و همچنین بتوانیم این استراتژی را بخوبی وبا کیفیت مناسب به ربات تبدیل کنیم (در اینجا به متخصصان برنامه نویسی و مسلط به زبان های MQL نیاز می باشد، که این مورد جز یکی از خدمات ما به شما می باشد. )
 • سرعت انجام معاملات: بی شک یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در موفقیت معاملات، سرعت اجرای دستورات می باشد. اینکه تا شما بصورت دستی بخواهید موقعیت مناسبی را شکار کنید و بعد دستوررات لازم را صادر کنید بسیاز زمان بر و وقتگیر می باشد. بارها و بارها برای همه ی ما پیش آمده که فرصت های زیادی را برای ورود به معاملات بخاطر نبودن پای سیستم از دست داده ایم، در صورتی که ربات ها دستورات لازم را در حد میلی ثانیه ارسال می کنند.
 • قابلیت کنترل همزمان چندین جفت ارز: ربات ها بر خلاف انسان ها توانایی کنترل بی نهایت جفت ارز و محصولات مالی را دارا هستند، کافیست استراتژی مناسب خود را به ربات تبدیل کنیم، ربات تمامی بازار را بصورت 24 ساعته کنترل می کند و هر موقعیت مناسبی را که پیدا کند به شما اطلاع می دهد، کاری که هرگز از دست یک انسان برنمی آید. شما براحتی می توانید دستیار حرفه ای فارکس خود را داشته باشید و این دستیار حرفه ای فارکس بصورت دائم بازار را برای شما رصد و کنترل و نتیجه را به اطلاع شما می رساند.
 • عدم تاخیر: ممکن است معامله گر انسانی در ورود و یا خروج از معاملات دچار ترید و دودلی شود که باعث بروز مشکلات و سود کمتر شود. با استفاده از ربات ها این تاخیرها و تردیدها از بین رفته و معاملات موفقی را خواهیم داشت.

نکته ی قابل تامل دیگر اینکه اگر نیم نگاهی به آینده و تغییرات پیشرو داشته باشید، جالب است بدانید که از سال 2012 تا 2020 بیش از 70درصد از حجم معاملات بازارهای مالی از طریق ربات ها و الگوریتم صورت می پذیرد. شرکت های بزرگ سرمایه داری و همچنین بانکهای بزرگ تجاری بهترین متخصصان و برنامه نویسان و شرکتهای متخصص در حوزهی ربات های معامله گر را به استخدام خود درآورده اند که بخودی خود باعث کنترل ریسک مناسب و همچنین باعث کاهش هزینه های تامین نیروی انسانی متخصص در حوزه ی معامله گری و تحلیل برای ایشان شده است.

آینده ی بازار های مالی در دست ربات های معامله گر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *